Jak funguje fotovoltaika
Co je to fotovoltaická elektrárna a z čeho se skládá? Jak funguje? A co to je fotovoltaický jev? Pokud zvažujete investici do fotovoltaické elektrárny, doporučujeme znát odpovědi na základní otázky v oblasti fotovoltaiky.
Fotovoltaický jev
Je připisován dvěma objevům. Ten první je francouzského fyzika Edmonda Becquerela z roku 1839, který si všiml změny proudu při vnějším napětí mezi dvěma elektrodami ponořenými do roztoku. William Grylls Adams a Richard Evans Day jsou držitelé druhého objevu z roku 1876, kdy došlo k vytvoření PN přechodu (rozhraní polovodiče typu P a polovodiče typu N) mezi selenem a platinou.
Fotovoltaický článek
Jedná se o polovodičovou diodu, která je schopna přeměnit sluneční záření na elektrickou energii. Fotovoltaické články se spojují do modulů (panelů) sériově nebo paralelně, aby byly chráněny před působením vnějších vlivů.
Fotovoltaický střídač nebo-li měnič
Střídač je nejdůležitějším prvkem fotovoltaické elektrárny. Je to zařízení, které mění vyrobený stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý proud dále směrem ke spotřebičům nebo k ukládání do baterie.
Komponenty fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaická elektrárna se ve většině případů skládá z fotovoltaických panelů, střídačů a baterie. Navíc bývá doplněna o volitelný prvek pro elektromobily, a to nabíjecí stanice. Více o těchto komponentech a fotovoltaice se dozvíte na stránce fotovoltaika.